HEP KENARDAN NEREYE KADAR

04.Ekim.2020

Fenerbahçe: Altay; Gökhan Gönül, Tisserand, Lemos, Caner Erkin; Sosa, Luiz Gustavo; Valencia, Ozan Tufan, Thiam; Samatta

Fatih Karagümrük: Viviano, Lichaj, Roco, Zukanovic, Balkovec , Biglia, Salibur, Sabo, Ndao, Darri, Sobiech

 Oyuncu Değişiklikleri: Dk. 56 (Darri-Aatıf), (Salibur-Jimmy) - (Ozan-Mert Hakan), (Thiam-Sinan) - Dk. 73 (Sosa-Tolga) - (Sobiech-Mevlüt), Dk. 81 (Balkovec-Alpaslan) - Dk. 83 (Samatta-Cisse)

 Kırmızı Kart: Dk.85 (Lemos)

 Maçın ilk dakikasından itibaren hücum yapma zihniyetiyle sahaya çıkan Fenerbahçe, rakibine özellikle ilk 10 dakikada nefes aldırmadı. Kenar ortalarıyla etkili olmaya çalışan ev sahibi ekip, başarısız ortalar nedeniyle sonuca gidemedi.

Rakibini kendi sahasında karşılayarak boş alan vermek istemeyen Karagümrük, çekingen hücum aksiyonları nedeniyle üretkenlikten uzaktı. Sürekli kenar ortaları ile atak yapan Fenerbehçe, 24. dakikada Caner Erkin’in kullandığı köşe vuruşunda demarke kalan Samatta’nın golüyle 1-0 öne geçti. 

 Golden sonra çözülmeye başlayan Fenerbahçe, etkisiz kenar hücum organizasyonlarına devam etti. Karagümrük ise kontralarda etkili olmayınca devre 1-0 Fenerbahçe’nin üstünlüğü ile sona erdi. 

 İkinci yarıya dar alan presi ve kanat hücumlarıyla başlayan Karagümrük, rakip kalede baskıyı artırdı. Salibur ile pozisyonlara giren deplasman ekibi, ataklardan eli boş döndü. Luiz Gustavo’nun doğru pozisyon alması nedeniyle de ataklar canlanmadan son buldu. 

 İlk yarıda rakibini sahasında bekleyerek savunan Karagümrük, bu kez ön alan baskısıyla rakibinin rahat oyun kurmasına engel oldu. Tam iyi oynamaya başlayıp etkili ataklar buldukları anda sahneye yine Samatta çıktı. Yine kenar ortasıyla hücum eden Fenerbahçe, bir kez daha Samatta’yla golü buldu. Pozisyonda Karagümrük savunmasının yerleşim hatası kadar, Samatta'nın etkili vuruşunun payı vardı.67. dakikada 2-0 öne geçen Fenerbahçe daha da rahatladı.

Bu rahatlığın getirdiği oyundan kopmalar yavaş yavaş Fenerbahçe’nin pozisyon hatası yapmasına sebebiyet verdi. 78. dakikada Lemos’un elle oynadığı pozisyon sonrası kazanılan penaltıyı gole çeviren Sabo, farkı 1’e indirdi. Golden sonra sürekli atak halinde olan Karagümrük, kontra atak yakaladığı pozisyonda Lemos’un ceza sahası içinde Sabo’yu düşürmesi sebebiyetiyle penaltı kazandı. Lemos, bu hareket sonrası ikinci sarı karttan kırmızı kart ile oyunda dışında kaldı. Penaltı noktasına gelen Sabo, bu kez Altay’ı geçemedi ve beraberlik fırsatını tepti. Kalan dakikalarda bulduğu pozisyonları değerlendiremeyen deplasman ekibi, sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. 

 Fenerbahçe arkada stoper ve oyun kuruculardan dikdörtgen parsel oluşturup bekleri öne attı. Ön taraftaki üçlü merkeze yakın oynadı ve kanat oyuncuları çizgiye basmadı. Kilit oyuncu Ozan Tufan sürekli aralara koşu atıp topa yakın isme pas alternatifi oluşturdu. İlk yarıdaki enerjisini ikinci yarıda kaybeden Fenerbahçe, özellikle son 20 dakikada kalesinde çok fazla tehlike yaşadı.

 Bu maçtan çıkarım yapacak olursak; Fenerbahçe, hızlı oynayan takımlara karşı boş alan çok verir. Farklı hücum setlerine çalışmaları Fenerbahçe’nin lehine olacaktır. Sürekli kenar ortaları ile bir yere kadar devam edilebilir. Doğrular ve yanlışlar bir kümede eritilince az yiyen ve az atan bir Fenerbahçe izleyeceğiz gibi.