Tarih kokan köy ; Cumalıkızık

sabriugan.com.tr - ÖZEL - Nes CAN yazıyor // Cumalıkızık, Uludağ'ın eteklerinde kurulu bir Osmanlı köyü…

04.Ekim.2019
Tarih kokan köy ; Cumalıkızık

Yüzyıllar boyu ayakta kalabilmiş ve halen yaşayan bu ‘Kızık’ köyü Cumalıkızık, İstanbul’a sadece 2-3 saat uzaklıkta. Bursa merkezine ise yaklaşık 20 dakika...

 

Bursa’yı geçtikten birkaç dakika sonra şehrin gürültüsü ve kentleşmeyi geride bırakıp, bir anda kendinizi tarih kokan bu köyde buluyorsunuz. Ayşe ablanın kapısında el emeği eriştesini sattığı, insanlar çekilince de üst katta çoluğu-çocuğu ile hayatına devam ettiği yaşayan bir köy... Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Arabanızı köyün girişindeki otoparka bıraktıktan sonra, Osmanlı mimarisi taş sokaklarda keyifli bir yürüyüşe başlıyorsunuz. Taş ve kerpiçten yapılmış evleriyle dikkat çeken köyü gezmek için 2-3 saat ayırmanız gerekiyor. Köyün girişinden itibaren evlerin önüne kurulan tezgahlarda satılan köy ekmeği, erişte, tarhana ve ev yapımı reçellerden almayı unutmayın. Köylü kadınlar bir yandan evlerinin önüne kurdukları tezgahlarda yaptıkları ürünleri satarken, bir yandan da el emeği, göz nuru el işi örgülerini örmeyi ihmal etmiyor.

 

KARADUT ŞERBETİ

İyi korunmuş olması ve Osmanlı’nın kuruluşundaki önemi nedeniyle 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen köyde yaklaşık 250 ev var. Genellikle 2 katlı bu evlerin neredeyse tamamına yakınında yaşam devam ediyor.azı evlerin avluları ahşap masa ve sandalyeler konularak, kahvaltı ve yeme-içme yeri haline getirilmiş.  Buralarda soluklanıp, karadut şerbeti ve dibek kahvesi içmeden dönmeyin. Köyde evler bir birine çok yakın hatta iç içe izlenimi veriyor..

 

CİN ARALIĞI

Köyde dikkat çeken bir başka detay ise Dünyanın en dar sokağı olarak anılan ''Cin Aralığı''…. Birbirine çok yakın iki ev arasında küçücük bir boşluk var. Bir kişinin ancak geçebileceği bu 60 santimlik boşlukla ilgili ise şöyle bir rivayet var; Kurtuluş Savaşı zamanında Yunan askerleri, tüm köylüyü camiye toplar ve camiyi yakmaya karar verir. Köylüler bir fırsat bulup, camiden kaçar. Girdikleri sokakta, iki evin bittiği noktada, bir aralık vardır. Köylüler, bu aralıktan geçmeyi başararak Türk askerlerinin olduğu tepeye ulaşırlar. Yunan askerleri sokağın girişine geldiğinde gözlerine inanamazlar: "Buradan insanların kaçması imkansız. Bu olsa olsa cinlerin işidir." O günden bu yana buranın adı Cin Aralığı olarak kalmış. Cumalıkızık'a kadar gelip de buradan geçmemek olmaz… Köyden ayrılırken çıkıştaki fırından ekşi mayalı ekmekten almayı unutmayın.