Turistlerin gözdesi, Kırklareli Dupnisa Mağarası

ÖZEL / Nes CAN yazıyor - Türkiye'nin en uzun on mağarasından biri olan 2720 metre uzunluğundaki Dupnisa Mağarası, İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta.. Kırklareli’ye bağlı Sarpdere köyü yakınındaki mağaranın içinde...

09.Ekim.2019
Turistlerin gözdesi, Kırklareli Dupnisa Mağarası

Türkiye'nin en uzun on mağarasından biri olan 2720 metre uzunluğundaki Dupnisa Mağarası, İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta.. Kırklareli’ye bağlı Sarpdere köyü yakınındaki mağaranın içinde milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıt ve dikitler var. Mağara yerli ve yabancı pek çok turistin akınına uğruyor.

MUHTEŞEM KAYA-KÖPRÜ
İstanbul’a 230 kilometre mesafede bulunan ve 3-4 milyon yıl önce oluşan Dupnisa Mağarası, birbirine bağlı kuru ve sulu mağaradan oluşuyor. 2720 metre uzunluğundaki mağaranın içinde, milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıt ve dikitler, çeşitli renk ve şekillerde damla taşları, yeraltı nehri ve gölleri bulunuyor. Yıldız Dağları ile Istranca Ormanları arasında kalan Dupnisa Mağarası, içinden nehir geçen, milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıt ve dikitleriyle etkileyici bir mağara.. Mağaraya ulaşmak için ağaçlarla kaplı güzel bir orman içerisinden geçiliyor. Tertemiz havayı içinize çekerek yürüdükten sonra mağaraya yaklaştığınızda karşınıza muhteşem kaya-köprü çıkıyor. Mağaranın girişinde bulunan ve insan eli değmeden oluşmuş doğal köprü, kemerli Roma dönemi köprülerini anımsatıyor.


YARASALAR SİZİ KORKUTMASIN
Mağaranın içinden akıp giden dere ise kışın ılık, yazın çok soğuk akıyor. Birkaç adım atınca Dupnisa’nın ürpertici ve gizemli yolculuğuna başlıyorsunuz. Girişten itibaren kahverengi kaya oluşumları dikkat çekiyor. Daha sonra tam 112 basamaklı bir merdivenden yukarıya çıkıyorsunuz. Buradan itibaren koridor içinde ilerliyorsunuz. Kapkaranlık olan mağaranın içinde yürümeyi kolaylaştırmak için ışıklandırma sistemi yapılmış. Akan derenin gürültüsüne tavandan damlayan suyun sesi eşlik ediyor. Yürüyüş sırasında tavanda asılı duran yarasalara da rastlamak mümkün.. Dupnisa Mağarası'nda görülen yarasa türü "fare kulaklı yarasa" olarak adlandırılıyor.

Son derece misafirperver ve güler yüzlü olan yöre halkı bu ilginç mağaranın turizme açılmasından dolayı çok sevinçli.